Skip to Content

Boj o oheň

Tento film, ktorý nakrútil v roku 1981  režisér   Jean-Jacques Annaud je už „klasikou“. Film „rozpráva“ príbeh praľudí rozdelených na rôzne vyspelé kmene bojujúce o oheň, ktorý znamená obrovskú moc a lepší život.  Podobnosť s dnešnou dobou je samozrejme čisto náhodná. Ak namiesto slova oheň použijeme slovo energia, tak sme doma. „Výroba“ energie je v súčasnosti kľúčom ku prosperite štátov a vyšších štátnych zoskupení. „Výroba“ je v úvodzovkách preto, lebo podľa zákona o zachovaní energie nie je možné energiu vyrobiť. Je možné len premeniť jednu formu energie na druhú. Asi 80% celosvetovo vyrobenej elektriny pochádza zo spaľovania fosílnych zdrojov – zemného plynu, ropy, uhlia... Prakticky všetky zdroje energie na Zemi pochádzajú zo Slnka. Teda aj „zelené“ zdroje energie  – vodná, veterná, „fotovoltaická“, „bioplyn“ a „bionafta“. Okrem vodných zdrojov všetky „zelené“ zdroje v nijakom prípade nie sú až také „zelené“ ako to (môj výraz) „zelené opice“ propagujú. Aj nad „výrobou“ energie zo „zelených“ zdrojov trôni druhá veta termodynamiky. Nebudeme ďalej rozoberať, škoda námahy, nepochopia. Ako sa hovorí – jeder Spaß kostet was. Každý špás niečo stojí. Ostávajú dva zdroje, ktoré  zo Slnka nepochádzajú. Geotermálna energia a energia získaná zo štiepenia ťažkých jadier. Uránu, tória, plutónia. Odkiaľ sa na Zemi nabral urán (tórium) sa ma nepýtajte. Neviem a domnievam sa, že to nevie nikto na svete. Pretože vo hviezdach sa pri jadrovej syntéze - fúzii dostaneme len po železo. Touto „železnou bariérou“ končí život hviezdy. Ďalej ani ťuk. Všetky prvky v Mendelejevovej periodickej sústave prvkov, ktoré sa nachádzajú za železom,  nepochádzajú z hviezd.

Pre ďalší vývoj ľudstva je potrebné rozvíjať jadrovú energetiku. V súčasnosti je už v prevádzke jadrový reaktor tzv. 4. generácie  BREST. BREST  je skratka jeho názvu z ruského jazyka „Bystrij REaktor so Svincovim Teplonositelom“.  Čo v preklade znamená „olovom chladený rýchly (jadrový) reaktor“. A vývoj, chvalabohu, pokračuje ďalej.

Ešte máme k dispozícii (zatiaľ len teoreticky) fúzne reaktory. Teda také, ktoré kopírujú taký spôsob „výroby“ energie, ktorý používa Slnko.

Čo k tomu dodať? Vývoj bezpečných jadrových a fúznych reaktorov je vlastne „bojom“ za mier.  Ako hovoria Francúzi „cherchez la femme“Za každým vojnovým konfliktom hľadaj boj o zdroje, hlavne o zdroje energie. Hoci pri uráne to môže byť už aj teraz veľmi „aktívne“.