Skip to Content

Kto im dal na toto právo?

Kto im dal na to právo takto tárať a zavádzať? Dňa 08.06.2021 bol na „Veda na dosah“ (https://vedanadosah.cvtisr.sk/zdravie/virologicka-ak-sa-ludia-nedaju-zaockovat-mozeme-ocakavat-tretiu-vlnu/)  opublikovaný rozhovor s virologičkou doc. RNDr. Tatianou Betákovou, DrSc. S rozhovoru vyberáme:

Podľa analytikov budeme do mesiaca čeliť prázdnym očkovacím čakárňam. Kde podľa vás nastala chyba? Prečo ľudia nemajú o očkovanie záujem? 

Na Slovensku vďaka médiám a vyjadreniu takzvaných odborníkov, ktorým sa v médiách dáva obrovský priestor, prebieha úspešná antikampaň. Okrem toho poriadna kampaň za očkovanie chýba. Ľuďom sa podávajú protichodné informácie, v ktorých sa už ťažko orientuje aj odborník. Žiaľ, máme síce internet, ale ľudia nemajú základné vedomosti o biológii bunky, ako funguje imunitný systém a podobne, a preto veľmi ľahko a ochotne veria všetkým šialeným konšpiračným teóriám. Mnohí uveria odborníkom, až keď získajú vlastnú skúsenosť s ochorením Covid-19. Často za tú skúsenosť platia dosť draho.

Tu sa typický medicínsky primitív, bez jediného semestra LF, naváža do „šialených konšpiračných teórií“. Dobre, nech je po jej. Síce nedefinuje, čo to tie „šialené konšpiračné teórie“ sú, ale, no však viete čo ...

Ďalej z rozhovoru vyberáme:

Obavy z očkovania majú aj tehotné ženy. Boja sa, že očkovaním môžu ublížiť plodu. Je pre ne očkovanie bezpečné?

Pravdou je, že tehotná žena má oslabený imunitný systém, aby jej telo mohlo tolerovať plod.

Tehotné ženy, ktoré sa nainfikovali vírusom SARS-CoV-2, sú 3,5-krát častejšie hospitalizované ako netehotné ženy a mortalita na Covid-19 bola 13-krát vyššia ako u netehotných žien toho istého veku. Tehotným ženám sa preto odporúča očkovanie.

Po očkovaní je pred covidom-19 chránená nielen žena, ale je chránený aj plod a novorodenec. Protilátky sa totiž prenášajú materským mliekom na dieťa, ktoré je potom chránené.

Klinické testy na tehotných ženách ukázali, že vakcíny Pfizer a Moderna sú efektívne a bezpečné. Ženy môžu byť očkované kedykoľvek v priebehu očkovania.

Ak sa niektoré budúce mamičky obávajú, môžu počkať a dať sa zaočkovať až po prvom trimestri tehotenstva, keď je ich stav už stabilnejší.

Absurdné? Šialené? Úplne vo svojej „medicínskej primitivite“ zdivela? Neviem. Nedokážem to posúdiť. Ale ak niekto hovorí o „šialených konšpiračných teóriách“, tak by sa mal najprv pozrieť do zrkadla.

Dňa 19.08.2022 bolo  publikované číslo "Správy SAV" (https://www.sav.sk/?lang=sk&doc=services-news&source_no=20&news_no=10530).

V tomto čísle je uverejnený rozhovor s docentkou Betákovou, v ktorom o.i. na str. 11 tvrdí že:

"V žiadnom prípade som nikdy nedávala lekárske rady, vždy som vysvetľovala princíp vakcinácie a čo od nej možno očakávať."

Zodpovedne vyhlasujem, že pani docentka v tomto rozhovore klame. Nielenže (pseudo)lekárske rady rozdávala ako keď hrmí, ale aj „šialene konšpirovala“.

Ako perlu uvádzam obraz jej „briliantného“ umu a „bystrosti“ ducha:

https://kultura.pravda.sk/hudba/clanok/585322-povolia-aj-u-nas-koncerty-ako-na-zapade/

Niektorí odborníci by si však isté podujatia vedeli predstaviť. Virologička Tatiana Betáková z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied napríklad pripomenula, že koronavírus sa šíri vzduchom a infikovaný ho najviac uvoľňuje nielen pri kýchaní a kašľaní, ale aj pri spievaní či športovaní, teda pri zvýšenej telesnej aktivite.

„Divadelné predstavenie, kde diváci sedia v určitých rozstupoch, nespievajú, neskáču, netancujú, by preto malo byť bezpečné – pri dodržaní opatrení. Počet divákov bude daný veľkosťou divadelnej sály. Koncerty pre mladých, to je však niečo iné. Tam sa spieva, skáče, tancuje. Aj keď je koncert pod holým nebom, riziko prenosu vírusu je tam oveľa vyššie ako v divadle alebo v kine. Neviem si predstaviť, ako budú mladí dodržiavať rozstupy,“ upozornila Betáková, ktorá je aj docentkou na Katedre mikrobiológie a virológie Prírodoveckej fakulty Univerzity Komenského.

Podľa nej mladí ľudia síce nemávajú ťažký priebeh ochorenia COVID-19, ale napriek tomu môžu mať dlhotrvajúce následky. Navyše sa stále nevie, ako bude vírus ďalej mutovať.

„Takže veľké koncerty, ako sme boli zvyknutí v minulosti, kde bola takpovediac hlava na hlave, určite nie. Ale menšie živé koncerty, keď sa dodržia pravidlá, by mali byť v poriadku. Niečo podobné bude platiť aj pre športové zápasy. Treba zdôrazniť, že pokyny a pravidlá vypracovali odborníci tak, aby boli riziká prenosu nákazy minimálne,“ zhrnula virologička.

A čo také zločinné, pod hrubým nátlakom vykonané, opakované hromadné testovanie vyše 3 miliónov obyvateľov Slovenska? Kde ste boli vtedy pani RNDr.?