Alebo „obrátený prepis“. Čo daným pojmom molekulárnej biológii chápeme? Základnou dogmou molekulárnej biológie bola dlhoročná schéma: DNA – RNA – bielkovina. Čiže transkripcia (prepis) DNA do RNA a translácia (preklad) RNA do bielkoviny. Centrálna dogma musela byť „poopravená“ v roku 1970 objavom enzýmu reverzná transkriptáza (RT), ktorý prepisuje RNA do DNA, teda „naopak“. Podľa https://en.wikipedia.org/wiki/Reverse_transcriptase sú „dobre charakterizované“ tieto RT:
i) HIV-1 reverzná transkriptáza z vírusu ľudskej imunodeficiencie typu 1 (PDB: 1HMV) má dve podjednotky, ktoré majú príslušné molekulové hmotnosti 66 a 51 kDa.
ii) M-MLV reverzná transkriptáza z vírusu myšej leukémie Moloney je jediný 75 kDa monomér.
iii) AMV reverzná transkriptáza z vírusu vtáčej myeloblastózy má tiež dve podjednotky, podjednotku 63 kDa a podjednotku 95 kDa.
iv) Telomerázová reverzná transkriptáza, ktorá udržuje teloméry eukaryotických chromozómov.
V roku 2021 pribudol do rodiny RT nový enzým, o ktorom si mnohí mysleli, že takúto vlastnosť nemá, a to polymeráza theta (Polθ). Ako sme už písali ( https://akw.sk/velky-problem-rna-sa-prepisuje-do-dna/) ide o nový, istým spôsobom fundamentálny objav uskutočnený v laboratóriu profesora Richarda Pomerantza (https://www.jefferson.edu/about/news-and-events/2021/6/discovery-shows-human-cells-can-write-rna-sequences-to-dna.html): „O čo vlastne ide? Názov „Discovery Shows Human Cells can Write RNA sequences into DNA“ (Objav ukazuje, že ľudské bunky môžu zapísať RNA sekvencie do DNA) mi doslova vyrazil dych. Dr. Pomerantz so svojím tímom študoval veľmi neobyčajnú polymerázu, ktorá sa volá polymeráza theta (polymeráza θ (Polθ)). V sérii elegantných experimentov autori ukázali, že polymeráza θ bola schopná convertovať (prepísať) RNA „správy“, teda sekvencie do DNA. Urobila to rovnako dobre, ako reverzná transkriptáza vírusu HIV. Zároveň jej to šlo lepšie ako, keď „len duplikovala“ DNA do DNA. Inými slovami funkcia reverznej transkriptázy (RT) jej jednoducho „svedčí“ viac ako funkcia DNA polymerázy. Originálna práca bola publikovaná 11.06.2021 v časopise Science Advances (časopis má impakt faktor vyše 13)“.
Keď sa pozrieme na „biodistribúciu“ Polθ v tkanivách zdravého človeka (https://www.proteinatlas.org/ENSG00000051341-POLQ/tissue), tak do očí udrie „Bone marrov & Lymphoid tissues”:
„Rozkliknuté „Bone marrov & Lymphoid tissues” na drobné“:
Jajajaj... A kam sa to tie stabilizované pseudouridíno, či pseudouracilové "mRNA preparáty", ktoré sú cielene stavané na transfekciu, teda proces, ktorý sa v laboratóriu používa na prenos genetického materiálu do bunky (https://www.lakota.sk/blog/spravy-4/transfekcia-54), len tak hrnú? Všade, pretože trasfekcia „nepohrdne“ nijakým tkanivom. Ale najväčšia šanca reverznej transkripcie „mRNA preparátu“, teda prepisu do ľudskej DNA je u človeka predsa len v lymfatickom tkanive, či v kostnej dreni. Ta ne?!
P.S. Čo z toho vyplýva? Ľudské bunky jednoznačne, bez akýchkoľvek pochýb obsahujú enzým, ktorý je schopný prepísať RNA do DNA. Očkovanie ľudí mRNA "vakcínami" ("mRNA preparátmi") proti SARS-CoV-19 je potrebné okamžite zastaviť. Nebezpečenstvo zabudovania mRNA z "vakcíny" do ľudského genómu je vo svetle súčasných vedeckých poznatkov reálne a vysoké.
P.S2. "Veda pomáha!" Aspoň niekedy...
Publikované: 19.05.2025