Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Bratislave dňa 21. januára 2025 na svojej webovej stránke uverejnila „Stanovisko LF UK k Správe splnomocnenca vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19". V stanovisku sa neuvádza žiadne meno zodpovedného pracovníka LFUK.
K. Karikó a D. Weissman získali Nobelovu cenu za rok 2023 za „ich objavy týkajúce sa modifikácií nukleozidovej bázy, ktoré umožnili vývoj účinných mRNA vakcín proti COVID-19“. Autori v prácach citovaných v zdôvodnení udelenia Nobelovej ceny opísali zníženú, ale nie vymiznutú zápalovú - imunitnú odpoveď na mRNA, v ktorých bola modifikovaná nukleozidová báza uridín. Táto vlastnosť bola meraná na myšiach, a nie na človeku. Výsledky sa preto nesmú mechanicky prenášať na človeka. Vývoj ľudských vakcín prebehol v extrémne krátkom, medicínsky neakceptovateľnom čase. Vakcíny mRNA boli schválené iba podmienečne, len pre núdzové použitie. Validizačné štúdie týchto vakcín vôbec nezahŕňali pacientov s ťažkými chorobami, ako sú zhubné nádory, zápaly či autoimunitné ochorenia. Pritom masívna vakcinačná prax v SR umožnila očkovanie mnohých ťažko chorých pacientov na základe ich vlastného rozhodnutia či rozhodnutia príbuzných, bez vedomia ošetrujúceho lekára, aj kvôli finančnej odmene a niekedy dokonca aj bez ich súhlasu.
Mnohí občania Slovenskej republiky podstúpili vakcináciu proti COVID-19 mRNA-vakcínami v presvedčení, že táto vakcinácia chráni pred infekciou SARS-CoV-2, chráni pred prenesením infekcie SARS-CoV-2 z očkovaného na neočkovaného jedinca, zmierňuje priebeh infekcie a nemá nežiaduce účinky. A to pod mediálnym, spoločenským, inštitucionálnym alebo pracovným nátlakom. Spoločnosť zažila „lockdowny“, odmietnutie zdravotnej starostlivosti, porušovanie občianskych práv. Počas rokov 2020-2024 neexistovala slobodná diskusia o kovide ani v akademickom, ani vo verejnom prostredí, lekári boli prenasledovaní za vyjadrenie kritického odborného názoru.
Stanovisko LFUK sa v niektorých bodoch opiera o prekonané vedecké údaje, vzdávajúc sa princípu potreby neustáleho overovania faktov, spochybňuje viaceré skutočnosti, na ktoré upozornili inštitúcie, vedci a lekári z celého sveta, medzi nimi aj piati nositelia Nobelovej ceny za fyziológiu alebo medicínu: francúzsky virológ L. A. Montagnier, M. Levitt z USA, japonský profesor fyziológie a medicíny a dlhoročný pracovník v laboratóriách vo Wuhane T. Honjo, ďalej K. Mullis a M. Smith z USA, ocenení za vynájdenie metódy PCR testov, s výslovným upozornením, že ich použitie vykazuje veľa falošne pozitívnych nálezov a že sú určené pre výskum, nie pre diagnostické účely“.
Stanovisko LFUK neberie na zreteľ skutočnosť, že pandemické opatrenia sa vymkli z rúk odborníkov a stali sa prostriedkom politického nátlaku a útlaku obyvateľstva. Stanovisko LFUK spochybňuje význam suverenity Slovenska v riešení krízových zdravotných situácií do budúcnosti, a to automatickou akceptáciou zdravotných opatrení podľa WHO.
Stanovisko LFUK vyzdvihuje skutočnosť, že slovenské inštitúcie vydali hodnotiace stanoviská, v ktorých konštatujú, že benefit mRNA-vakcín prevažuje nad ich rizikami. Nie je však možné ignorovať pribúdajúce, vedecky overené údaje o zlyhaní účinnosti vakcinácie proti COVID-19 a o závažných, ba aj smrteľných nežiaducich účinkoch. Stanovisko LFUK je v rozpore so základným princípom medicíny, ktorý sme si zo štúdia medicíny na tejto fakulte odniesli: primum non nocere.
Z uvedených dôvodov a v záujme zachovania dobrého mena Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave sa ako jej hrdí absolventi od uvedeného "Stanoviska" verejne dištancujeme.
Očakávame, že práve na akademickej pôde sa konečne vytvorí priestor pre vedecký výskum, pre serióznu, slobodnú a otvorenú odbornú diskusiu o problematike kovidu, a to vo forme výskumného projektu, doktorandských štúdií a medzinárodnej vedecko-odbornej konferencie, po ktorých voláme už niekoľko rokov.
V Bratislave dňa 28. januára 2025 MUDr. Ján Lakota, CSc.
Prof. MUDr. Štefan Hrušovský, CSc.
Prof. MUDr. Viliam Fischer, CSc., FICS