Medicínski primitívi
V predchádzajúcom blogu https://www.lakota.sk/blog/spravy-4/ach-tie-hoaxy-ci-fantazmagorie-42 sme spomenuli troch RNDr. (Pastoreková, Klempa, Betáková). Všetci traja patria do množiny medicínskych primitívov. Bez jediného semestra lekárskej fakulty, nehovoriac o akejkoľvek špecializácii, či liečby pacientov na lôžku, sa vyjadrujú o očkovaní, epidemiológii, infektológii, či nebodaj udeľujú akési pseudomedicínske rady. Všetci traja sú zo SAV. Medzi týchto medicínskych primitívov patrí aj cigánsky vedec Pavol Čekan. Tu (https://www.noviny.sk/slovensko/562573-nasi-vedci-vytvoril-test-ktory-dokaze-odlisit-covid-19-od-chripky-toto-su-hlavne-rozdiely) cca min 1:20, sa „odborne“ vyjadruje ako odlíšiť C19 od chrípky: „Napríklad strata čuchu a chuti vlastne oddeľuje symptómy chrípky a Covidu-19. Väčším príznakom pre Covid-19 je veľmi intenzívny kašeľ...“ . Lebo, on to má „načítané“... Chce sa mi použiť hrubé slová, ale to sem nepatrí. V roku 1990 som si v Uppsale kúpil knihu Neurology, ktorej autor je Mark Mumenthaler. Na str. 328 v stĺpci vľavo „Anosmia“ je napísané: „Po vírusovej chrípke tri štvrtiny pacientov pociťujú nejakú poruchu čuchu, pričom jedna tretina má kompletnú anosmiu. Len dve tretiny ťažko postihnutých sa zlepšia v priebehu 6-12 mesiacov, a ešte menšia časť sa zotaví úplne“.
Mimochodom, táto „covidová paradigma“ bola na „nástenke“ vo vchode do Virologického ústavu BMC. Fotografia (jej Prt Scr) bola urobená mnou 29.09.2021.
Pod nadpisom je toto „Náhla strata čuchu a/alebo chuti patrí medzi hlavné príznaky ochorenia COVID-19.“
Tento „výkvet“ medicínskej diferenciálnej diagnózy medicínskych primitívov vítal návštevníkov VÚ BMC celé mesiace, určite ešte aj po 01.01.2022, keď som bol „odídený“ z BMC. Tu platí len to jediné - čím vyššie vylezie opica, tým lepšie jej vidno zadok. Takže, pán prezident, ako? Myslím, že nie „za ktorý sa musia vedci v našej krajine hanbiť“, ale „vedcov, za ktorých sa v tejto krajine musia hanbiť“!
Pozn.: cigánsky súvisiaci s Cigánom. Slovník súčasného slovenského jazyka ag, str. 428, vydavateľstvo Veda, 2006.